Katalizatoriaus išpjovimas: kaip išpjauti ir ką daryti tada?
Katalizatorius – vienas iš vidaus degimą turinčių automobilių komponentų, skirtas kenksmingųjų dalelių kiekiui išmetamosiose dujose mažinti. Nuo 2013-ųjų metų Lietuvoje registruotiems automobiliams, Aplinkos ministerijos įstatymu, katalizatorius yra privaloma automobilio dalis – be jos nesuteikiama techninė apžiūra. Visgi, kartais pasitaiko, kad automobiliams remonto, keitimo ar kitais tikslais reikalingas katalizatoriaus išpjovimas. Be to, ši dalis savo sudėtyje turi brangiųjų metalų, todėl net ir naudoti katalizatoriai gali kainuoti kelis šimtus eurų!
Kodėl kartais būtinas katalizatoriaus išpjovimas?
Kaip ir minėjome, katalizatorius – būtina automobilio dalis. Prieš kelerius metus katalizatoriaus išpjovimas buvo itin populiarus, ypač iš užsienio įvežamiems automobiliams, kai iš to siekdavo pasipelnyti nesąžiningi transporto priemonių pardavėjai. Pasitaiko pasipelnymo atvejų ir dabar, tačiau jie daug retesni. Šiandien katalizatorių išpjovimas dažniausiai atliekamas remonto ar keitimo tikslais, kiek rečiau – prieš parduodant automobilį į laužyną ar metalui. Visgi, jei katalizatoriaus išpjovimas reikalingas dar eisme dalyvaujančiam automobiliui, labai svarbu žinoti, kaip tai tinkamai atlikti, kad vykstant į techninę apžiūrą tikrintojai neturėtų prie ko prikibti.
Kaip išpjauti automobilio katalizatorių
Ruošiantis parduoti automobilį į sąvartyną dauguma mechanikų rekomenduoja katalizatorių išpjauti ir parduoti patiems. Parduodant šią dalį atskirai galite užsidirbti dar ne vieną šimtą eurų! Tokiu tikslu pjūvis gali būti netobulas, tačiau jei jį pjaunate kitais tikslais arba jei su automobiliu planuojate važinėti ir toliau – šį procesą turite atlikti išties atsakingai.
- Norint išpjauti katalizatorių, pirmiausiai, reikia nustatyti tikslią jo buvimo vietą. Priklausomai nuo automobilio modelio katalizatorius gali būti įmontuotas išmetimo sistemos priekyje, viduryje arba gale. Dažniausiai katalizatorius montuojamas keliasdešimt centimetrų nuo išmetimo kolektoriaus. Nepamirškite, kad naujesniuose automobiliuose naudojami du ar net trys tokie komponentai.
- Norint pašalinti katalizatorių vien išgręžti kelias skyles ar tiesiog perpjauti jį neužteks. Tokius rankdarbius greitai pastebės TA specialistai ir jūsų automobilį išsiųs šalinti gedimų. Norint švariai, be jokių žymių atlikti katalizatoriaus išpjovimą, svarbu išmontuoti visą bakelį, atsakingai pašalinti jo turinį ir įstatyti jį atgal arba pakeisti nauju. Kartu galima pašalinant ir DPF filtrą, tik reikia nepamiršti atlikti ir programinius filtro išjungimo darbus.
- Pašalinus ar pakeitus katalizatorių būtina gražiai apdirbti virinimo vietas. Siūlės turi būti nepastebimos, lygios. Tinkamai atlikti šį procesą gali užtrukti išties ilgai, tad kartais žmonės tam kreipiasi net ir į specialistus.
Ką daryti išpjovus katalizatorių
Visiškai pašalinus katalizatorių reikėtų nepamiršti, kelių labai svarbių dalykų. Pirmiausiai, katalizatoriai gaminami iš tauriųjų metalų, todėl net ir sena ir neveikianti dalis bus vertinga! Naudoti katalizatoriai negali būti paprasčiausiai išmetami – juose surinkti nešvarumai turi būti tinkamai utilizuoti. Geriausias būdas atsikratyti katalizatoriumi ir iš to užsidirbti – katalizatorių supirkimas. Parduoti katalizatorių prireikus pinigų galima ne tik už mažesnę kainą, bet ir saugiai. Su „Car-Cat“ tai – ypač paprastas ir greitas būdas užsidirbti kelis šimtus, kai to reikia išties greitai! Visgi, reikėtų nepamiršti ir kitų ne tokių malonių aspektų. Dažnai vairuotojams kyla klausimas, Ar galima eksploatuoti automobilį be katalizatoriaus, jei jis numatytas automobilio gamintojo. Deja, bet toks automobilis dalyvauti eisme negali. Netinkamai išpjovus katalizatorių ar jį pakeitus nauju, gali tapti sunkiau praeiti techninę apžiūrą, sudėtingiau atitikti įstatymų keliamus reikalavimus. Negana to, kad jūsų automobilis tokiu atveju negalės dalyvauti eisme, tai dar ir norint pašalinti trūkumus teks pirkti ir įmontuoti naują katalizatorių... O tai jums kainuos kur kas brangiau, nei taisyklingai ir nepastebimai pašalinti buvusįjį. Be to, pašalinus katalizatorių nepamirškite patikrinti ir kitų, tiesiogiai su juo susijusių dalių: ar jos veikia taisyklingai ir nekenkia transporto priemonės varikliui ar kitiems komponentams, ar pašalinus katalizatorių ar jį pakeitus jūsų automobilio išmetamosios dujos atitinka numatytas normas.
Katalizatorių supirkimas: Kaune, Vilniuje, Panevėžyje, Šiauliuose, Marijampolėje, Klaipėdoje.
Galimos pasekmės po katalizatoriaus išpjovimo
Katalizatorius – už kenksmingųjų dalelių šalinimą iš išmetamųjų dujų vidaus degimo variklius turinčiuose automobiliuose atsakinga detalė. Ji išties svarbi, mat padeda ne tik užkirsti kelią gamtos ir žmonių žalai, bet ir prisideda prie automobilio dirbimo. Netinkamai išpjovus katalizatorių gali padidėti kenksmingųjų dalelių kiekis, o tai lems didesnę taršą, žalą žmogui ir gamtai. Be to, tai gali lemti ir variklio darbo trikdžius: didesnę vibraciją, garsiau dirbančią transporto priemonę. Netinkamai išpjovus seną katalizatorių galite nepraeiti techninės apžiūros. Nepamirškite, kad šis komponentas būtinas kiekviename automobilyje, tad jei jį remontavote arba keitėte, būtinai viską atlikite tvarkingai – taip, lyg ši dalis net neatrodytų liesta. Visgi, jei katalizatorių norite išpjauti ir planuojate važinėti tiesiog be jo – norime perspėti, kad taip neišpildysite automobiliams keliamų reikalavimų ir rizikuosite bet kada prarasti žalią lapą.